Uyurgezerlik Nedir? Tedavi Yöntemleri

 Uyurgezerlik ya da uykuda gezinme bir tür uyku bozukluğu olarak bilinir. Parasomni kategorisinde bulunan bu bozukluk uyku sürecinde istenmeyen davranışların sergilenmesi ile ortaya çıkar. Tüm parasomni bozukluklarda uykuya dalma esnasında, uyanma sürecinde ve uyku boyunca anormal hareketlerin ortaya çıktığı görülür. Bu tür bozukluklar genellikle çocukluk döneminde gözlemlense de yetişkinlerde de rastlanabilir. Uyurgezerler düşük bilinç halindedirler ancak tam bilinç durumundayken yaptıkları şeyleri yapabilirler. Yavaş dalga uyku aşamasının bu etkisi nedeniyle karışık ya da basit faaliyetler yapılabilir. Oturmak, yürümek, temizlik yapmak gibi basit aktivitelerin yanı sıra yemek pişirmek veya araç kullanmak gibi karmaşık aktivitelerde uyurgezerler tarafından gerçekleştirilebilir. Uyurgezerlerin halüsinasyon görmesi gibi algı bozuklukları yaşamaları da gözlemlenmektedir. Bu bozuklar cinayet işlemeye varan sonuçlar meydana getirebilir. Uyurgezerlik nedir? sorusunun cevabı halk arasında uykuda dolaşmak olarak verilse de bu durumun çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkarabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

Erken Tanı Önemli

 

Uyurgezerlik 6-12 yaş aralığında sık görülen ve temelinde basit nedenlerin yer aldığı bir bozukluk olarak başlasa da bu davranış tekrarlandıkça ilerler. Uyurken karmaşık hareketleri olan insanlarda da uyurgezerlik oluşabilir. Uyurgezerler uyku halindeyken yaptıklarının bir kısmını hafızalarında tutabilirler ama bu durum pek sık rastlanan bir durum değildir. Uyurgezerler uyku esnasında gerçekleştirdikleri aktiviteleri yaparken gözler açıktır ama göz bebekleri daha sönüktür. Uykuda gezinen bir kişiye soru yönelttiğiniz zaman uykuda olduğundan dolayı cevap vermez. Uyurgezerlik durumu 30 saniye gibi kısa bir süre devam edebileceği gibi 30 dakika kadar uzun bir sürede devam edebilir.

 

Uyurgezerlik Tedavisi

 

Erken yaşlarda daha sık görülen bu rahatsızlık tam olarak bir hastalık olarak ele alınmıyor. İlerleyen durumlarda psikiyatri ve nörolojinin alanına dahil olan bu uyku bozukluğunun küçük yaşlarda genellikle hatalı yatış pozisyonundan kaynaklandığı ifade ediliyor. Uyurgezerlik uyuyama problemi olarak değil uyanamama sorunu olarak ele alındığından ötürü kişinin mevcut durumundan istediği anda ayrılamaması ve hareketlerini kontrol edememesi söz konusu oluyor. Kişi eğer doğru pozisyonda uyuyabilirler bu sorunların büyük bir kısmı da ortadan kalkıyor. Bir uyurgezeri uyandırmanın en etkili yolu adını söylemektedir. Uyurgezeri sarsmak, takip etmek, zorla uyandırmaya çalışmak doğru bir davranış şekli değildir. Uyurgezeri rahatsız etmeyecek bir mesafede kalıp adını tekrar etmek onu uyandırmanın en etkili yolu olduğu biliniyor. Yetişkinlerde meydana gelen uyurgezerlik de yine çocuklarda olduğu gibi yanlış pozisyonda uyumaktan ya da aşırı stres altında kalmaktan dolayı meydana geliyor. Yetişkinlerde de tedavi gerektirmeyen bir durum olan uyurgezerlik eğer kişiyi ve çevresini rahatsız edecek noktaya gelirse uyku ilaçları ile kontrol altına alınabiliyor. Uyurgezerlik devam eden bir sorun haline gelirse kişinin günlük hayatında yaşadığı sorunların değerlendirilmesi ve bu sorunlara çözüm bulunması gerekir. Gerekli noktalarda ilaç tedavisine başvurmak bu noktada doğru bir tercih olabilir.

 

Uyurgezerlerin süreçlerini kendi rutinlerinde devam ettirebilmeleri ve bu sorunun kendiliğinde çözüme kavuşması için en doğru olan şey zamana bırakmak olsa da bu kişilerin yaşam alanlarının dikkatli bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Açık balkon kapıları, yerde bulunan eşyalar, açıkta bırakılan kesici aletler uyurgezer kişiler için sorun olabilir. Eğer kişinin geçmişinde uyurgezerlik varsa bu kişinin kesinlikle balkon, teras gibi alanlarda uyumasına izin verilmemelidir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde aktarmak için mutlaka karşılıklı anlayışa ihtiyaç vardır. Uyurgezer olan kişinin rahatlamasını ve sorunlarından uzaklaşmasını sağlamak için ne kadar çok çabalarsanız süreç o kadar kolay atlatılır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×