Dış Ticaret Bölümü Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

 Öğrenciler bu bölümden mezun olunca öncelikle küçük ve orta boy işletmeler başta olmak üzere ülke sanayisinin ihracat potansiyelini ortaya çıkarabilecek bunun yanında dış ticaret ve gümrük mevzuatına hakim birer birey olmaktadır. Bu yüksek öğretim programında öğrenciler ithalat ve ihracat kambiyo konularına hakim olarak bölümlerinden ayrılmaktadır. Günümüzde her geçen gün gelişen teknoloji ülkelerin ithalat ve ihracata yaklaşımlarını geliştirmektedir. Bu güncel gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayabilen, işlemlerde kullanılan belge, ödeme ve teslim yöntemlerine hakim olarak mezun olan öğrencileri bir çok işletmeye oldukça kolay bir şekilde yerleşebilmektedir.Dış ticaret bölümü nedirsorusunu kısaca cevaplamak gerekirse genel olarak ithalat ve ihracat merkezli bankacılık, gümrük, taşımacılık ve bunun gibi bir çok iş kolunda çalışabilecek yetkinliğe sahip kişiler yetiştirmektir. Öğrenciler mezun olabilmek için iki senelik eğitimlerini tamamlamak zorundadır. Mezun olan öğrenciler kolay bir şekilde iş bulabildiği gibi eğitimlerine de devam edebilmektedir. Öğrenciler mezuniyet sonra isterlerse özel sektörde isterlerse dış ticaret önlisansKPSS atamaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilir.

 

Dış Ticaret Bölümü Eğitimi

 

Dış ticaret öğrencileri dahil oldukları programda dış ticaret ve yönetim bilgileriyle donatılmaktadır. Dış ticaret mevzuatına yönelik derslerin yanı sıra ekonomi, muhasebe, işletme ve hukuk gibi dersler de yer almaktadır. Öğrenciler ayrıca staj yaparak eğitim süresini bitirmeden iş deneyimi sahibi olabilirler. Buradan mezun olan öğrencilerin orta düzey yönetici olabilmeleri, kültürel birikimi olan, araştırmayı seven ve sorun çözme konusunda yetenekli olmaları beklenmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS sınavı ile Bankacılık ve ilgili bölümleri, Ekonomi, İktisat, İşetme, Uluslararası İşletme gibi bölümlere geçiş yapabilmektedir. Farklı alanlara devam etmek isteyen öğrenciler ise Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümlerinde eğitim hayatlarına devam edebilirler. Bölümde eğitim alan öğrenciler için zorunlu staj süresi 60 iş günü olarak belirlenmiştir. Öğrenciler stajlarını 1. ve 2. sınıfın yaz dönemlerinde 30’ar gün, ikinci sınıfın sonunda ise 60 gün olacak şekilde de gerçekleştirebilirler. Bölümü bitiren öğrenciler isterlerse dış ticaret önlisans KPSS atamaları başvurusu yapabilmek için KPSS sınavlarına da girmeyi tercih edebilirler. Bu bölümden başarı ile mezun olan öğrencilere Dış Ticaret Meslek Elemanı unvanı verilmektedir. Öğrencilerin bölüme kabul edilmeleri için Lise ya da dengi okullardan mezun olmaları ve ÖSYM tarafından düzenlenen YGS sınavında gereken puanı almış olmaları gerekmektedir. Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler ise istenen koşulları karşıladıkları takdirde bölüme sınavsız geçiş yapabilmek hakkına sahip olmaktadır. Öğrenciler eğitimleri süresince hem gösterilen dersler hem de stajlar ile alanlarında deneyim kazanmaktadır.

 

Dış Ticaret Bölümü İş İmkanları

 

Bölümü bitiren öğrenciler Önlisans KPSS sınavlarına girerek dış ticaret önlisans KPSS atamaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında memurluk yapabilirler. Diğer taraftan özel sektörde dış ticaret ile uğraşan işletmelerde, bankaların kambiyo ve diğer çeşitli bölümlerinde, gümrük komisyoncularında ya da uluslararası hizmet veren lojistik firmalarında işe girebilmektedir. Öğrenciler ilgili sınavlarda başarılı oldukları takdirde alacakları B Karnesi ile Gümrük Müşaviri Yardımcısı unvanına da sahip olabilmektedir. Dışalım ve dışsatım ile ilgilenenler için ise Maliye ve Gümrük Bakanlığı’na tabii olan kuruluşların ithalat ve ihracat alanlarında kendilerine yer bulan öğrenciler keyifli bir eğitim hayatından sonra başarılı bir iş yaşamına adım atabilmektedir. Günümüzde öğrenciler ağırlıklı olarak özel sektörü tercih etse de dış ticaret önlisans KPSS atamaları ile yerleşen öğrencilerin sayısı azımsanmayacak kadar azdır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×