YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

 2016 Yabancı Dil Sınavı (YDS) 4 Eylül Pazar günü saat 9.30'da ÖSYM tarafından gerçekleştirilmişti. Sınav 3 saat (180 Dakika) sürdü. Adaylar Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunancadan yapılan sınavlarda toplam 80 sorudan oluşan testlerden sorumlu tutuldular. Sınav dil bilgisi, sözcük bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama sorularından oluşmaktadır. 4 Eylül Pazar günü yapılan sınav bittikten sonra tüm adaylar için YDS sonuçları merak konusu oldu. Sınavların açıklanacağı tarihte ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden adaylar sonuçlarını görüntüleyebilecekler. Sonuçları görüntülemek için gerekler ise T.C kimlik numarası ve ÖSYM giriş şifresi. Bu bilgiler ile giriş yaptıktan sonra adaylar kolayca sonuçlarını görüntüleyebilirler.Adayların dört gözle beklediği YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

4 Eylül Pazar günü gerçekleşen YDS sınavı sonuçlarının 22 Eylül – 25 Eylül tarihleri arasında açıklanması bekleniyor. Bu tarihler arasında adayların ÖSYM internet sayfasında bulunan ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemini takip etmesi gerekiyor. YDS sonuçları açıklandığı anda bu sistem aracılığıyla ve yukarıda verdiğimiz giriş bilgileri ile sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

YDS sınavının geçerli sayılması nelere bağlıdır?

 

-          Adayın sınava girmeden önce giriş belgesinde belirtilen salonda sınava girmesi,

 

-          Sınav esnasında sınav salonu içerisinde bulunan gözetmenlerden uyarı almaması,

 

-          Sınav kitapçığı kodlamasında herhangi bir hata yapmamış olması,

 

-          Kopya çekmek veya kopya çekilmesine yardımcı olmaması,

 

Halinde adayın sınavı geçerli sayılacaktır. Bu kurallar ihlal edilirse Kanun’da belirtilen maddeler üzerinde aday cezalandırılacaktır.

 

ÖSYM tarafından yapılan YDS sonuçları optik okuyucu tarafından bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme yapılırken sadece doğru cevaplar dikkate alınacaktır. Eğer iptal olan bir soru varsa işaretleyen tüm adayların kitapçıklarında bu soru/sorular doğru sayılacaktır. Sorular 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve A-B-C-D-E seviyeleri arasında puanlama yapılacaktır.

Sınav sonuçlarında oluşabilecek problemlerin önüne geçmek adına ÖSYM tarafından “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” hizmete sunulmuştur. Sonuç belgesinin alt kısmında bulunan “Sonuç Belgesi Kontrol Kodunu” ÖSYM resmi internet sayfasında bulunan Sonuç Belgesi Kontrol Sistemine girerek, YDS sonuç belgenizin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

ÖSYM’nin aldığı karar neticesinde YDS sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl geçerli sayılacaktır. Fakat kurumlar tarafından geçerlilik süreleri değişiklik gösterebiliyor. YDS sonucu ile başvuracağınız kurumun YDS sonucu geçerlilik sürecini öğrenmeniz gerekiyor.

Adayların bu tarihten itibaren YDS sonuçlarını ÖSYM sitesinden dikkatle takip etmesi gerekiyor. YDS sonuçlarının açıklanacağı tarihler ile ilgili tahminlere haberimizde yer verdik. YDS sonuçları açıklandıktan sonra adaylar için tercih dönemi başlayacaktır. YDS sonuç ve tercihleriyle ilgili tüm duyuru ve sonuçlar ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden yapılır. Duyurular için ÖSYM internet sayfasındaki Duyurular bağlantısına, sonuçlar için de ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemine giriş yapabilirsiniz. ÖSYM resmi internet sayfası haricinde hiçbir internet sayfası üzerine şifre ile giriş yapmayınız ve güvenmeyiniz. İşlemler sadece ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden yapılır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×