Çevre Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

 Çevre Mühendisliği bölümü doğal kaynakların iyi şekilde kullanılmasını hedefler. Çevrenin korunması, kirlenmemesi ve çevreyi olumsuz yönde etkileyecek her faktörün ortadan kaldırılmasını amaçlayan program mezunları geniş iş olanaklarına sahip olurlar. Dünya nüfusunun her geçen gün hızla artması, kaynakların azalması ve sentetik üretime ağırlık verilmesi nedeniyle çevre kirliliği çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun büyümesine engel olmak, var olan sorunlarını ortadan kaldırmak ve doğayı korumak bölümün amaçları arasında yer alır.

 

Bölüm Mezunlarının Çalışma Alanları

 

Bölümün mezuniyet şartlarını yerine getirerek bölümden mezun olan kişiler “Çevre Mühendisi” unvanı alır. Bölüm mezunları üretim ve tüketim faaliyetlerinin yer aldığı her alanda çalışabilirler. Bu faaliyetlerin yapıldığı yerlerde doğal dengenin korunması, insan ve çevre sağlığına zarar verecek faktörlerin ortadan kaldırılması için çalışan çevre mühendisleri bu nedenle üretim tesislerinde rahatlıkla iş bulabilirler. İş tanımında fabrika atıklarının insan ve çevre sağlığına zarar vermesini engellemek yer alan çevre mühendisleri bu alanda atık üreten her tesiste çalışabilirler. Kanalizasyon ya da su şebekesi gibi sistemlerin kontrol edilmesi ve bu tesislerin uygun bir şekilde işletilmesi, fabrikaların atıklarının hava, su ve çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde atılması, insanlar için temel unsurlar olan su, hava ve toprak ile ilgili kalite kontrollerinin yapılması bölüm mezunlarının iş tanımında yer alan diğer görevlerdir. Bu görevlerin hepsi çevre mühendisleri için iş imkanı sağlar.

 

İş İmkanları

 

Çevre mühendisliği mezunu olarak mühendis unvanı aldıktan sonra devlet kurumlarında ya da özel şirketlerde çalışabilirler. Bölüm mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları arasında;

 

Başbakanlığa bağlı Çevre Genel Müdürlükleri, Bayındırlık ve İskân, belediyeler,  DSİ, İller Bankası  Kültür, Ulaştırma, , Karayolları Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığına bağlı il ve ilçe teşkilatları yer alır. Çevre mühendislerinin genellikle planlamacı olarak çalışabilecekleri devlet kurumlarının yanı sıra fabrikalar, geri dönüşüm tesisleri ve endüstriyel tesislerde de çalışabilirler.

 

Çevre Mühendisi Olmak İçin Gerekenler ve Mesleğin Geleceği

 

Çevre mühendisi olmak isteyen kişileri araştırma yapmaya meraklı ve yaratıcı kişiler olması beklenir. Bu kişilerin çalışacakları alanlar insan ve çevre sağlığı açısından oldukça hassas olduğundan dolayı dikkati yüksek, titiz çalışabilen insanlar bu mesleğe daha yatkındır. Çevre mühendisleri işleri gereği pek çok farklı meslek grubu ile birlikte çalışırlar. Mimarlar, mühendisler hatta finans departmanları bu meslek grubunun takım çalışması yaptığı departmanlardan sadece bazılarıdır. Bu nedenle mesleği seçerken insanlarla iletişim kurma konusunda güçlü olmak, takım çalışmasına yatkınlık aranan özellikler arasında yer alır. Doğaya karşı duyarlı olmak, çevre sorunlarını gidermek için çalışmayı arzu etmek isteyenler için çevre mühendisliği oldukça doğru bir meslektir.

 

Günümüzde dünyanın en büyük sorunlarından birisi olan kirlilik her geçen gün daha da artmaktadır. Küresel ısınmanın etkilerinin yoğun şekilde hissedilmeye başlandığı dünyamızda bu soruna dikkat çekmek için yapılan çalışmaların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Devletler kirlilik sebebiyle oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak için insan ve çevre sağlığı ile ilgili katı yasalar uygulamayı seçtiğinden dolayı çevre mühendislerine olan ihtiyaç sürekli artmaktadır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×