Yangında 82 bin kişi tahliye edildi

 ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güneyindeki kırsal alanda çıkan yangın geniş bir alana yayıldı. Yangının Kaliforniya'nın güneyi, Los Angeles'ın doğusundaki bölgeyi etkisi altına alması üzerine 82 binden fazla kişi bölgeden tahliye edildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre BBC'nin Kaliforniya muhabiri James Cook, zorunlu tahliye kararı çıksa da bazı sakinlerin bölgeyi terk etmediklerini ve başka yangın ihtimaline karşı evlerine göz kulak olduklarını söylüyor.

Çok sayıda evin alevler içinde kaldığı, Kaliforniya ve Nevada'yı birbirine bağlayan yolun da ulaşıma kapatıldığı bildirildi.

İtfaiye görevlilerinden bazıları, yangının "gördükleri en şiddetli yangın" olduğunu söyledi.

Yangını durdurmak için 1300 itfaiye çalışanı görevlendirildi ancak kontrolden çıkan alevler bölgede ilerlemeye devam etti.

Alevleri söndürme çalışmalarına katılan komutan Mike Wakoski, 40 yıllık meslek hayatı boyunca hiç bu kadar olağandışı koşullar görmediğini ifade etti.

San Bernardino itfaiye şefi Mark Hartwig de birçok ailenin evinin kül olduğunu belirtip "Çok ağır vurdu. Çok hızlı vurdu. Daha önce hiç görmediğimiz bir yoğunlukta vurdu" dedi.

Yangında ölüm ya da yaralanma olmadığı bildirildi ancak kayıplar olacağı ihtimaline karşı kurtarma köpekleri enkazda arama çalışmalarına katıldı.

Yetkililer kaç evin yandığına dair bir açıklama yapmadı ancak yüzlerce evin alevler içinde kaldığı tahmin ediliyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×